The offical Sad Puppies 3 list is up!

sad_puppies_3_patch

Brad Torgersen who has been taking the lead on Sad Puppies 3 has posted the list of suggested candidates. If you have a Hugo vote to cast you might consider giving it to one of these. I am particularly chuffed that my magazine Sci Phi Journal has been suggested as a nomination for Semi Pro Zine!

Check out the whole list

Best Novel
The Dark Between the Stars – Kevin J. Anderson – TOR
Trial by Fire – Charles E. Gannon – BAEN
Skin Game – Jim Butcher – ROC
Monster Hunter Nemesis – Larry Correia – BAEN
Lines of Departure – Marko Kloos – 47 North (Amazon)

Best Novella
“Flow” – Arlan Andrews Sr. – Analog magazine November 2014
“One Bright Star to Guide Them” – John C. Wright – Castalia House
“The Jenregar and the Light” – Dave Creek – Analog magazine October 2014
“Big Boys Don’t Cry” – Tom Kratman – Castalia House

Best Novelette
“The Journeyman: In the Stone House” – Michael F. Flynn – Analog magazine June 2014
“The Triple Sun: A Golden Age Tale” – Rajnar Vajra – Analog magazine July/Aug 2014
“Championship B’tok” – Edward M. Lerner – Analog magazine Sept 2014
“Ashes to Ashes, Dust to Dust, Earth to Alluvium” – Gray Rinehart – Orson Scott Card’s InterGalactic Medicine Show

Best Short Story
“Goodnight Stars” – Annie Bellet – The Apocalypse Triptych
“Tuesdays With Molakesh the Destroyer” – Megan Grey – Fireside Fiction
“Totaled” – Kary English – Galaxy’s Edge magazine
“On A Spiritual Plain” – Lou Antonelli – Sci Phi Journal #2

Best Related Work
Letters from Gardner – Lou Antonelli – Merry Blacksmith Press
Transhuman and Subhuman: Essays on Science Fiction and Awful Truth – John C. Wright – Castalia House
“THE HOT EQUATIONS: THERMODYNAMICS AND MILITARY SF” – Ken Burnside
Wisdom From My Internet” – Michael Z. Williamson
“Why Science is Never Settled” – Tedd Roberts – BAEN

Best Graphic Story
Reduce Reuse Reanimate (Zombie Nation book #2) – Carter Reid – (independent)

Best Dramatic Presentation (Long Form)
The LEGO Movie” – Phil Lord, Christopher Miller
Guardians of the Galaxy” – James Gunn
Interstellar” – Christopher Nolan
The Maze Runner” – Wes Ball

Best Dramatic Presentation (Short Form)
Grimm – NBC
Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. – ABC
Warehouse 13 – SyFY

Best Editor (Long Form)
Toni Weisskopf – BAEN
Jim Minz – BAEN
Anne Sowards – ACE/ROC
Sheila Gilbert – DAW

Best Editor (Short Form)
Mike Resnick – Galaxy’s Edge magazine
Edmund R. Schubert – Orson Scott Card’s InterGalactic Medicine Show
Jennifer Brozek (Shattered Shields)
Bryan Thomas Schmidt (Shattered Shields)

Best Professional Artist
Carter Reid
Jon Eno
Alan Polack
Nick Greenwood

Best Semiprozine
Sci Phi Journal – Jason Rennie
Orson Scott Card’s InterGalactic Medicine Show – Edmund Schubert
Abyss & Apex
Andromeda Spaceways In-Flight Magazine

Best Fanzine
Tangent SF On-line – Dave Truesdale
SF Signal – Jon DeNardo
Elitist Book Reviews – Steve Diamond
The Revenge of Hump Day – Tim Bolgeo

Best Fancast
“The Sci Phi Show” – Jason Rennie
Dungeon Crawlers Radio
Adventures in SF Publishing

Best Fan Writer
Matthew David Surridge (Black Gate)
Jeffro Johnson
Amanda Green
Cedar Sanderson
Dave Freer

The John W. Campbell Award
Jason Cordova
Kary English
Eric S. Raymond
Amy Turner Hughes